June 28, 2010

Cheese!

I like to buy cheese when it is $2 per pound or less. My family likes cheese a lot, and eats it in vast quantities. So, when it is on sale at the aforementioned price, I like to stock up. Luckily, cheese lasts quite a long time in the refrigerator, and even longer in the freezer. If I freeze it, I like to shred it first (if it didn't come shredded), put it on cookie sheets in the freezer until it is frozen, then bag it. Then when I need it in a recipe, I just put the cheese in frozen. Smith's has cheese on sale right now. 8 oz for 95 cents, if you buy 10 participating items (I bought 10 cheese).
Someday I plan to buy wax so that I can wax my own cheese. Someday...

1 comment:

  1. What does it mean to wax your own cheese?

    ReplyDelete